Звіт з праці за 1998 – 2003рр

Звіт праці Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради за 1998 – 2003 рр.

(за час від грудня 1998 р. до серпня 2003 р.)

Надія Луців – Голова СКВОР

I. Організаційні справи

Під час VІІ Світового Конгресу Українців , 2 грудня 1998 р., вибрано Загальними Зборами СКВОР управу в такому складі:

  • Голова: Надія Луців
  • Попередня Голова: Іроїда Винницька
  • Заступник Голови: Богдан Колос
  • Секретарі: Віктор Павленко і Дарія Соханівська
  • Пресовий референт і редактор “Відгукніться”: Леся Храплива-Щур
  • Член співробітник: Михайло Бреґін
  • Вільні члени: Мірка Вербови-ОнухТаня ОнищукУляна СмеречинськаТереса Стадник

ІІ. Наради Управи

В звітному часі відбулося 10 сходин управи, на яких обговорювано біжучі справи і узгіднювано напрямні діяльності. Члени управи були в постійному телефонічному, електронно – поштовому і листовному зв’язку.

ІІІ. “Відкукніться” – листок зв’язку

Для вдержання внутрішнього зв’язку та стимулювання діалогу і співпраці поміж українськими освітянами СКВОРада видає неперіодичний журнал “Відгукніться”. Завданням “Відгукніться”. Є координувати – пов’язувати виховну дію шкіл і краєвих надбудов, щоб всі взаємно користали із надбань, матеріялів і педагогічного досвіду.

У звітному часі появилися такі числа журналу: 14,15/16 подвійне число і 17 число; в підготовці є передконґресове – 18 число.

  • 14 число присвячене історичному розвитку української педагогіки, як рівно ж включає матеріяли Виховної Сесії СКВОР під час VІІ СКУ, звіти центральних шкільних рад, звернення щодо відзначення 2000 року, інформації про нові видання та інші освітянські новини.
  • 15/16 число містить ряд практичних педагогічних статей різних авторів, інформації про діяльність : Інституту професійного розвитку вчителів, Української світової спілки професійних вчителів, Всесвітнього педагогічного т товариства ім. Г. Ващенка та Освітньої фундації Петра Яцика. Рівно ж цікавим додатком є творче писання дітей зі шкіл України і Польщі.
  • 17 число включає інформації про діяльність СКВОР та шкільництво в діяспорі подає звідомлення з конференції “Мова та ідентичність”, та містить докладний опис проекту “Голод очима дітей”.

Письменниця – педагог Леся Храплива-Щур, вже від 1989 р. є головним редактором “Відгукніться”. І завдяки її невтомній добровільній праці появилося вже 17 чисел журналу. Технічну допомогу надавали: Орест Щур та Віктор Павленко, а розсиланням займалися Уляна СмеречинськаТереса Стадник і Христина Базилевич. Понад 500 примірників “Відгукніться” розіслано в усі країнами, що належать до СКУ, а також в Україну. Постійно наспівають заохочуючи відгуки від Казахстану до Австралії. В кожному числі “Відгукніться”є наступне звернення:

Світова Виховно – Освітня Рада не має ніяких застережень проти вжитку матеріялів, надрукованих у “Відгукніться” в усіх наших українських виданнях. Навпаки, заохочує їх поширювати якнайдальше та доводити до відома нашого вчительства та громад.

Згідно із цим зверненням багато з друкованого матеріялу попадало на сторінки українських часописів і журналів в Діяспорі і в Україні.

У світовому часі розіслано до всіх Крайових Центральних Репрезентацій СКУ навчальні матеріяли на такі теми:

  • Голодомор України – до методичних матеріялів долучено документальний фільм “Жнива розпачу”, який отримано від Українсько – Канадського Дослідчо – Документального Центру в Торонто. Матеріяли виготовила вчителька історії Валентина Курилів.
  • Українська мова – допоміжні матеріяли для навчання української мови в сьомій клясі. Висилка включала: підручник навчання мови та три взірці лекцій на такі теми, як антоніми й іменники, опрацьовані вчительками мови: Олександрою КоваликУляною Смеречинською та Олькою Зеленою.
  • Чорнобиль – для відзначення Чорнобильської трагедії навчальні матеріяли виготовила директорка школи Дарія Соханівська.
  • Українці в світі – опрацювала Оксана Закидальська.
  • Мій рід – моє коріння – опрацювала Іроїда Винницька.
  • Блаженніший Патріярх Йосиф Сліпий – з нагоди проголошення відзначення 110- ї річниці народження Патріярха, розіслано методичний посібник для шкіл: “Патріярх Йосиф Сліпий Ісповідник Віри” виготовлений комісією справ катехізації УГКІ – 1 у Львові.

Всі навчальні матеріяли розіслано до Крайових Надбудов СКУ з проханням передати школам. Рівно ж, вислано звернення до вчителів в Діяспорі присилати їхні навчальні матеріяли для розповсюдження.

V. Інститу професійного розвитку вчителів СКВОР

Весною 1992 року створено Інститут Професійного Розвитку Вчителів – СКВОР з метою нести професійну допомогу освітянам України у формі щорічних літніх учительських курсів. Завдання курсів: передання освітянам України знання і вміння країн Заходу і передання літератури – писаних джерел. Літні курси переводилися при співпраці з місцевими освітянськими інституціями та при постійно зростаючому числі спів викладачів в Україні.

1. Учительські курси:

  • 1999 р. – курси відбулися в липні в місті Львові, на яких було 80 учасників з української та татарської громад Криму, а також з Білорусії та Боснії. Після закінчення курсів відбулася конференція – “Сім років в Україні”. Мета конференції була зробити підсумок результатів та досягнень спільної роботи Інституту СКВОР, Центру Освітянських Ініціятив та Львівського міського управління освіти протягом останніх семи років та визначити пріоритети і пропозиції на майбутні роки.
  • 2000 р. – курси відбулися в липні у місті Львові 239 учасників із львівських та сусідніх сільських шкіл Жовкви, Самбора та Пустомитівського району. Саме цього року наголошувано сільські школи, тому і більшість учасників були “команди” ( директор та учителі) з цих шкіл. Цього року до програми попередніх курсів додано новий курс – “Методика викладання української мови та літератури”, який провадила Ліда Любинська з Канади.
  • 2001 р. – курси відбулися в м. Львові в липні для педагогічних працівників Львова і Львівської області. На курсах працювало всього 20 команд із дошкільних закладів в числі 140 вчителів. Відтак члени інституту переїхали до Перемишля, де брали участь в зустрічах і круглих столах з українськими вчителями Польщі.
  • 2002 р. – курси відбулися в м. Львові в липні. Курси успішно закінчило 197 вчителів. Цього року до Програми попередніх років додано серію семінарів “Мій рід – моє коріння”, які провадили Іроїда Винницька з Канади і Віктор Сусак зі Львова. Викладачами з Канади були: Мірка Вербови-ОнухОксана ВинницькаГалина ДитинякВалентина КурилівБогдан КолосЛіда Любинська та Іроїда Винницька. Координатором курсів була Надія Луців. Всі викладачі з Канади працювали безплатно, на громадських засадах.

2. Стажування освітян з України в Канаді:

В звітному часі такі освітяни відбули стажування в Канаді.

  • Галина Слічна – завідуюча зовнішніми зв’язками в Управлінні Освіти міста Львова, відбула п’ятиденне стажування. З рамени Інституту зорганізовано і переведено для неї програму, що включала: відвідини цілоденних і суботніх шкіл, університетські бібліотеки та українських установ м. Торонта.
  • Марійка Туцька – директор української школи в Перемишлі, на запрошення Інституту та Товариства Закерзоння відбула стажування в школах та освітніх установах м. Торонто і Гамілтону, як продовження довголітньої співпраці між українськими освітянами Перемишля та Інститутом СКВОР. М. Туцька виступила на сходинах Президії СКУ з інформативною доповіддю про стан українського шкільництва в Польщі.
  • Володимир Полулях – учитель історії зі Львова і член співробітник Інституту відбув стажування в цілоденних і суботніх школах та запізнався з українськими установами міста Торонта.

3. Співпраця з педагогічними працівниками м. Львова:

  • У звітному часі переведено три Осінні Інститути. На основі авторських курсів членів Інституту львівські викладачі перевели курси підвищення кваліфікації педпрацівників при Львівської обласному Науково-методичному інституті освіти.
  • Продовжуються місячні семінари з вчителями та керівниками початкових кляс, вихователями і керівниками дошкільних закладів за принципами індивідуалізації та інтеграції навчання “Лицем до дитини”.
  • Творчі гуртки освітян працюють над виготовленням і удосконаленням “тематичних” навчальних матеріялів, як наприклад: Великдень, кольори, гриби.
  • В місті Львові школи: Світанок, Школа радости, Любисток, Джерельце та Дивосвіт і Школа № 15: вчать за методою, опрацьованою Інститутом СКВОР, “Лицем до дитини”. Ці школи стали моделем цего навчального підходу для інших шкіл України, і у висліді групи зацікавлених освітян їх відвідують. Ціль цих візит та майстерень є познайомитися з новою методою управління та навчання з ціллю впорядкування подібні зміни у своїх школах.
  • Інститут є членом дирекції Канадсько – Української Фундації (КУФ). При фундації створено Освітянський консортіюм, якого членом є Інститут. Від грудня 2000 р. відкрито б’юро КУФ у Львові, яке полагоджує всі справи членів пов’язані з працею в Україні.

Повищий звіт охоплює діяльність Інституту за останніх п’ять років, тому треба додати, що в липні 2002 р. Інститут Професійного Розвитку Вчителів завершив свою 10- літню співпрацю з освітянами України. Переведено одноденну конференцію Десять років співпраці: результати, успіхи, досягнення, в залученні резюме результатів конференції.

Десять років в Україні – результати

  • Проведено 10 “Літніх інститутів”.
  • У “Літніх інститутах” взяло участь понад 1000 педпрацівників України.
  • Участь у “Літніх інститутах” брали всі області України, Автономна республіка Крим, Румунія, Польща, Латвія, Придністров’я, Казахстан, Білорусь, райони Львівської області.
  • У курсах професійного розвитку вчителів під час навчального року взяло участь понад 600 педпрацівників.
  • В “Осінньому інституті” взяло участь 200 працівників м. Львова. Самостійно провели Курси професійного розвитку вчителів 8 викладачів з України.
  • Проведено 88 зустрічей – семінарів з вихователями дитячих садочків, учителями початкових клясів, заступниками директорів, директорами та завідуючими садками.
  • Відкрито 3 автономні початкові школи в м. Львові: “Джерельце” (1996), “Школа радості” (1997), “Дивосвіт” (1998).
  • Відкрито в м. Львові школи – садки “Любисток” (1998), “Веселка” (2000). Проведено 6 міських конференцій за участю вчителів та вихователів м. Львова.
  • Під час міських конференцій 100 вчителів та вихователів м. Львова представили майстерні та ділилися своїм педагогічним досвідом за принципами “Лицем до дитини”.
  • 10 педпрацівників відбули короткотривале стажування в Канаді та 16 – у Польщі.
  • Освітянські установи відвідало 14 делегацій з Канади.
  • Школи, які працюють за принципами “Лицем до дитини”, відвідало понад 40 освітянських делегацій з Києва, Тернополя, Хмельницького, Рівного, Криму, Мінська (Білорусь), Червонограда, Трускавця Львівської області, Польщі.
  • Про канадсько – українську співпрацю опубліковано 26 статей.
  • Виготовлено 7 чорновиків підручників для професійного розвитку вихователів, вчителів та керівників освіти.
  • Підготовлено навчальні матеріяли до 56 тем за принципами “Лицем до дитини”.

VІ. Конференція – Мова та ідентичність

Мова та ідентичність

Яке співвідношення між знаннями української мови та почуттям української ідентичности? Який вплив має це співвідношення на українську громаду в Канаді

Цим важливим питанням була присвячена наукова конференція, яка відбулася в суботу 27-го квітня 2002 р. в приміщенні Інституту Святого Володимира в Торонто. Ініціятором конференції була СКВОР – ада, а співорганізаторами: Наукове Товариство ім. Шевченка в Канаді та Українська Шкільна Рада КУК в Торонто.

Головним доповідачем був prof. Jim Cummins, професор Торонтонського Університету; інші доповідачі: д-р Стефанія Яворницька (Польща), д-р Рома Чумак і мґр. Оксана Закидальська (Торонто), д-р Оленка Білаш (Едмонтон). Проф. Всеволод Ісаїв зробив підсумки конференції. Присутніх на конференції було 82 особи з того 34% вчителів. Фонди на переведення конференції отримано з бюджету СКВОР виділеного СКУ та Української Шкільної Ради КУК Торонто.

Плянується видати всі доповіді конференції друком, на що Шевченківська Фундація Канади вже призначила частину фондів. Рівно ж в пляні є продовжити дискусію на цю тему в практичній площині, на черговій конференції.

VІІ. Стипендії

За останніх чотири роки п’ять вчителів у Львові отримали стипендії на підвищення професійних кваліфікацій, чотири із стипендійного фонду СКВОР – Анастасії Лебідь, а одна з фонду Володимира Кузя.

VІІІ. Фінанси

Всі члени СКВОР працювали на добровільній базі. Необхідні фінансові витрати на видання “Відгукніться”, пошта і т.п. оплачувалися з фондів, що їх СКВОР отримувала на свою діяльність частинно з бюджету СКУ. Фінансовання друку навчальних матеріялів завдячується поодиноким особам. Що фінансування праці в Україні, то управа СКВОР постійно слідкувала за можливостями отримання канадської урядової допомоги, постійно виповнювано аплікації на різні урядові дотації.

Фундаторами курсів/ праці в Україні були: Association of Community Colleges of CanadaTemertey FoundationLAVA Computers Inc.

“Без Вашої фінансової Допомоги праця СКВОР була б дуже обмеженою”

Щира Вам подяка!

ІХ. Резолюції

Управа СКВОР діяла згідно з резолюціями 7-ї Виховної Сесії СКВОР і всі їх виконала.